/header.png

Proč se včely rojí

Rojení včel, či přímo rojení včelstev, znamená dělení včelstev, tedy chvíle, kdy z mateřského úlu vylétne královna se svým doprovodem – rojem. Ti pak hledají nové útočiště, nový úl či nějakou přírodní skulinu. Rojení je fakticky projevem potřeby většího útočiště včelstva.

Včelaři se takové roje snaží buďto odchytnout a založit novou kolonii, nebo se tomu snaží předcházet a udržet si pouze jedno včelstvo. Toho se dá docílit několika způsoby:

V době pozdního jara a časného léta včelaři ve snaze udržet klidnou náladu v úlu podávají včelám neustále čistou vodu. Tu včelstvo potřebuje hlavně pro kvalitní zpracovávání pylu a nektaru, dále k udržení vhodných a vyrovnaných klimatických podmínek uvnitř úlu. To je ovšem pouze základ. Pokud skutečně chcete předejít rojení, je třeba zajistit dostatek prostoru pro rozvoj včelstva. Včely, stejně jako každý živočišný druh, má přirozenou tendenci množit se a expandovat. A právě toto období je k tomu příhodné. Proto, aby nedošlo k rojení, přidejte k úlu další nástavek, do kterého včely budou moci ukládat medové zásoby (těm říkáme medníky) a v dalších nových prostorech budou moci zakládat plodiště, tedy místo, kde se líhnou mladé včely. Tímto správně provedeným a dobře načasovaným postupem včely tak získají další prostor k životu a nebudou nuceny k vyvolání rojení.

Načasování je skutečně důležité. Pokud je dobré počasí a v okolí dostatek potravy, může se včelstvo opravdu rychle rozvíjet. Včelstvo dokáže během čtrnácti dnů nabrat takovou početní sílu, že se do úlu již nevejde. Včelstvo to řeší po svém – rojením. Včelí matka začne omezovat distribuci mateřích látek a včely začnou být nervózní, začnou se rozlétávat. Dělnice připravují zvláštní buňky pro líhnutí matek, takzvané matečníky, které matka posléze zaklade. Ve chvíli, kdy se vylíhne první nová a mladá matka, ta stará shromáždí několik desítek trubců a několik tisícovek dělnic a společně, v roji, vylétnou z úlu. Roj se pak usadí na nějakém stromě, odkud včelky průzkumnice začnou hledat příhodné místo pro novou kolonii. A právě tato chvíle, kdy se roj dočasně umístí, je tou pravou pro odchyt roje a jeho přemístění do nového úlu za účelem získání dalšího včelstva.

Nakonec bychom chtěli podotknout, že pokud se vám na zahradě usadí roj včel, volejte nejlépe včelaře, kterému roj může patřit. Hasiči vám sice také pomohou, ale díky vděčnému včelaři můžete mít třeba pár lahví medu zadarmo. Navíc, pokud se roj u vás dočasně usadí, určitě k tomu má důvod – třeba vaše jabloně atp. Pokud tedy roj nezlikvidujete smrtícím způsobem, budete se moci příští rok těšit na krásná jablka z vaší zahrady, které z pupenů vyrašili právě díky včelám.

Jak začít včelařit - informace o včelařství, vytvořeno za pomoci CloudAccess.net