/header.png

Jaký typ včelího úlu zvolit? V čem včelařit? Úlová otázka

Otázky jako, jaký úl a v čem včelařit, zaměstnávají včelaře již mnoho staletí. Včelaři vedou o typech úlů nekonečné diskuze a nemohou se schodnout na tom co začátečníkům doporučit. Úlová otázka a jaký úl zvolit je příčinou mnoha sporů a neutuchajících diskusí. Univerzální rada neexistuje a každý typ úlu má svoje pro a proti. Každý včelař má svůj úhel pohledu vycházející z vlastních zkušeností a odhadů.

Kdybychom měli odpovědět rozhodně a jednoduše jaký úl zvolit. Rozhodně vám doporučíme moderní nástavkové včelí úly rámkové míry 39 x 24. Doporučujeme klasické palubkové uteplené úly 39 x 24 cm. Rámková míra 39 x 24 je nejrozšířenější v ČR.  Včel úl představuje standardizovaný systém. Umožňuje mnoho variant včelaření s ohledem na výšku rámku. Nástavky plné medu mají ještě snesitelnou hmotnost pro manipulaci. Úly 39 x 24 vyrábí mnoho výrobců a snadno tuto úlovou lze vyrábět i svépomocí. Pokud si ale chcete uspořádat samy vybrat jaké včelí úly budete používat. Máme tu pro vás praktický přehled jaký nástavkový úl si vybrat, přinášíme několik pohledů na typy včelích úlů.

Včelí úly můžeme rozdělit z například dle použitého materiálů na: slaměné, hliněné,
dřevěné z kulatiny, dřevěné z prken, umělohmotné a jiné.

Včelí úly můžeme rozdělit i na úly s rozběrným dílem - tedy nejčastěji s rámky.
Úly s nerozběrným dílem - bez rámků či trámků, typicky košnice nebo klát. Dílo nelze rozebrat - vyřezává se a nelze jej vrátit včelám k opakovanému použití. V přírodě si včely staví nerozběrná hnízda s různě pospojovanými plásty.

Některé typy včelích úlů mají i  měnou nebo neměnnou velikost prostoru. Nejčastěji se tak jedná o včelí úl dvouprostorový - plodiště a medník, nebo jednoprostorový - košnici. Včelí úly s variabilní velikostí lze zmenšovat a zvětšovat podle potřeby včel. Nejčastěji se takový úl skládá z pater tvořených nástavky, jejichž počet lze dle potřeby měnit, lze je přehazovat apod. Vývoj postupoval od úlu s pevnou velikostí k nástavkovým úlům. Dnes se používají téměř výhradně moderní nástavkové úly.

Dál včelí úly dělíme na tenkostěnné a uteplenné. Tenkostěnné úly jsou obvykle ze dřeva o tloušťce cca 25 mm. Izolovaný (uteplený) je včelí úl jehož konstrukce bývá nejčastěji třívrstvá vnitřní a vnější vrstvu tvoří dřevo (palubky) či sololit, uprostřed bývá izolace, nejčastěji polystyren. Pokud včelám nabídneme úl s částí izolovanou a části neizolovanou, budou preferovat tu izolovanou. Na výrobu, údržbu a desinfekci jsou tenkostěnné úly jednodušší. Izolovaný v létě brání přehřívání úlu, při jarním rozvoji snižuje tepelné ztráty.

Včelí úly dělíme i dle přístupu. Máme úly zadem přístupné kde pro vyndání prvního plástu u česna je potřeba nejprve zezadu jeden po druhém vyndat všechny ostatní plásty. Horem přístupné včelí úly jsou nástavkové úly nebo ležany. Ležan se skládá z mnoha vysokých plástů (více než 30 cm, 15 i více kusů) uspořádaných jeden vedle druhého.Odpadá manipulace s celými nástavky - po odklopení výka jsou všechny plásty přístupné. Nástavkové úly se skládá se z několika nástavků (takových bedýnek na rámky, které je možné stavět na sebe v různém počtu) Včelí úl zadovák byl velkým pokrokem od klátu - jednotlivé plásty šlo bez poškození vyndat a zase vrátit. Včelí úl Ležan představuje minimum těžké práce - manipuluje se jenom s rámky. Pro včely je ale přirozenější úzko-vysoký prostor než nízko-dlouhý.
Nástavky umožňují manipulaci s plásty i při vytvoření iluze vysokého prostoru hnízdní dutiny pro včelstvo. Praktičnost tohoto systému je zřejmá proto jsou nástavkové úly základem pro moderní včelaření.

Nízkonástavkové včelí úly. Všechny nástavky mají stejnou velikost (cca 17-18 cm) Množství mezer mezi plásty není pro včely příliš přirozené. Vysokonástavkové včelí úly. Všechny nástavky mají stejnou velikost (cca 20-24 cm). Vyšší rámek usnadňuje včelám termoregulaci při jarním rozvoji.
Kombinovaný systém kombinuje obě varianty. Dvě rámkové míry v hospodářství mohou být považovány za  nevýhodu, záleží však na úhlu pohledu. Dadant systém. Pro plodiště je využit jeden nástavek o velikosti minimálně 27 cm, pro medníky a manipulační nástavek pod plodištěm několik nástavků zhruba poloviční velikosti.

To by bylo k problematice úlů cca vše. věříme že jsme vám problematiku drobek osvětlili a že si bez problémů vyberete v jakém úlu budete včelařit.

Jak začít včelařit - informace o včelařství, vytvořeno za pomoci CloudAccess.net